Sempatik ve parasempatik sinir sistemi

Sempatik ve parasempatik sistemin birbirine karşıt ve düzenli bir şekilde organları çalıştırması beyin tabanında bulunan sempatik (otonom) hareketlerin yüksek kontrol merkezi olan hipotalamus tarafından yönetilir.

OTONOM SİNİR SİSTEMİ- STRES- YOGA


OTONOM SİNİR SİSTEMİBütün iç organlarımız bilinç dışında istemsiz olarak görevlerini sürdürürler. İstem dışı süregelen türlü organ hareketleri ve çalışmaları özel bir sinir sistemi tarafından yönetilir ve kontrol edilir. Bu sinir sistemi vejetatif  (otonom) sinir sistemi adını alır.


Vejetatif sinir sistemi iç salgı bezleri ile sıkı bir bağıntı kurmuştur. Beyin kabuğunun yönetimi altında çalışmayan bütün yalız (düz) kaslar ve bezler bu sinir sisteminden sinir telleri alır.. Bu sinir sistemi sempatik ve parasempatik sinir sistemlerine ayrılır.


SEMPATİK

Kalbin hareketlerini hızlandırır
Kalbi besleyen damarları daraltır
Bronşları genişletir
Bağırsak hareketlerini yavaşlatır


PARASEMPATİK

Kalbin hareketlerini yavaşlatır
Kalbi besleyen damarları genişletir
Bronşları daraltıyor
Bağırsak hareketlerini hızlandırır

Sempatik sinir sistemi omurganın iç tarafının iki yanında yer alan birer sıra halinde dizilmiş sinir düğümlerinden oluşur. Omurganın sırt bölgesinden bel bölgesine kadar uzanan sempatik gangliyonlar sinir hücrelerinin bir topluluğudur ve bir yandan omurilik sinirleri yoluyla omurilikle bağlantı kurarken bir yandan da organlara sempatik sinirler gönderirler.


Parasempatik sinir sisteminde sinirsel düğümler yoktur. Sinirlerini doğrudan doğruya merkez sinir sistemindeki hücrelerden almaktadır. Bu hücrelerin aksonları merkez sinir sisteminden ayrıldıktan sonra sinir verdikleri organların içinde ya da yakınlarında bulunan küçük gangliyon hücreleriyle bağlanırlar.


Vejetatif sinir sisteminin beyin kabuğundaki duyu merkezleri ile hiçbir bağlantısı yoktur. Bu nedenle iç organlara gelen acı duyusu bilinç alanına girmez. Buna karşılık ruhsal olaylar vejetatif sinir sistemi ve vücut çalışmaları üzerinde etki yapar. Bu nedenle stres ve gerginlikler otonom sinir sistemini direkt olarak etkiler.

STRESStres, konu ile ilgili araştırmalar yapan bilim adamlarınca “savaş” ya da “kaç” tepkisi olarak nitelendirilir. Bu tepki tehlike durumunda bedeni savunma için gerekli uyarılmışlık durumuna getirir. Bedende stres tepkisi oluştuğunda;


STRES VE YOGA


Eğer gerçek anlamda hayati bir tehlike ile yüz yüze kalmışsak ve bu durumda gereken savaşma ya da kaçma tepkisini verirsek o zaman bedenimiz bu değişikliklerin hepsine gerçekten ihtiyaç duyar ve fazla olan bütün kimyasallar tüketilir. Böylelikle beden normale döner. Fakat eğer hiçbir şey yapmazsak o zaman kimyasallar (adrenalin+kan şekeri) bedenimizde birikir ve bütün fiziksel değişiklikler bedenimizde uzun süre kalır. Bu durumda ancak yoğun bir gevşeme ile bedenimizi normale döndürebiliriz. Eğer bu konuda bir şey yapmazsak bilinçaltı “tekrar alarm durumuna geri döneceksem gevşememin bir alemi yok” diye düşünür ve her zaman alarmda kalmayı alışkanlık haline getirir.


Yoga yaparken uygulanan derin gevşeme teknikleri ve nefes çalışmaları bedenin rahatlamasını sağlar. Asanaları uygularken çalışmanın sonunda mutlaka beden derin gevşemeye tabi tutulur. Eğer gevşeme yapılmazsa, yapılmış olan çalışma yoga değildir. Derin gevşeme,sempatik ve parasempatik sinir sisteminin çalışmasını dengeler.Gevşeme sanatı derin ve tam rahatlamanın,stresi yönetmenin,ağrıları hafifletmenin,kızgınlığı yatıştırmanın,zihnin huzura kavuşmasını ve sağlıgı yeniden kazanmanın en güvenilir ve etkili yoludur.


Derin Gevşeme

Yoganın beşinci basamağı olan Pranayama çalışmaları direk olarak otonom sinir sistemimizi etkiler. Tam derin diyafram ve göğüs nefeslerinin önemi çok büyüktür. Düzenli nefes alışverişlerinin hızı yavaşlayınca kalp dinlenir ve yıpranmaz, dolaşım sistemi olumlu şekilde etkilenir ve düzene girer. Tetikte olan sempatik sinir sistemi gevşemeye başlar. Sonra da parasempatik sinir sistemi gevşer ve endokrin sistemi (iç salgı bezleri) gevşer. Stres yüzünden sürekli adrenalin salgılayan ve aşırı yorulan böbreküstü bezleri dinlenir.


Okudugunuz için

TEŞEKKÜRLER!

Sosyal Ağlar

Translate

Dikkat

Duyurular

1 KASIM
Saat 13:30-16:00 GÜNEŞ SİSTEMİNDE BİR TUR. Rehber Filiz Yılmaz

Saat 17:00-18:30 Eğitim ve Aile Koçu Nilay Topuzla GÜÇ SENSİN çalışmasının ücretsiz tanıtımı

8 KASIM
Saat 11:00-17:00 GÜÇ SENSİN çalışması 12-17 yaş arası için

16 KASIM
Deniz Şiva Oflaz ile SİMYA ATÖLYESİ ve ÖZEL SEANSLAR. Lütfen randevu alınız.

22 KASIM

Saat 16:00-18:00Yoga Eğitmeni Zeynep Biçer ile ÇAKRA ÇALIŞMASI ve MEDİTASYONU

23 KASIM
Pazar saat 13:00-17:00 Deniz Erbölükbaş ile Aile Dizimi
çalısması.

29-30 KASIM
Nurettin Alkaya ile THETHA HEALİNG (ŞİFALANMA) Lütfen randevu alınız